سامانه یکپارچه نوبت دهی آنلاین سینا برای دریافت زمان مراجعه بیمار به پزشک مورد نظر

رایانش ابری cloud computing


رایانش ابری چیست؟

همه ما مدارک بسیاری داریم که باید آن‌ها را به دقت نگه‌داری کنیم. مدارک واکسیناسیون فرزندان، سوابق پزشکی اعضای خانواده، مدارک و گواهی‌های تحصیلی، اطلاعات تماس ادارات و سازمان‌های مهم و موارد دیگر را به یاد آورید! به نظر شما بهتر نبود می‌توانستیم در هر زمان و از هر مکان که بخواهیم، به روشی جادویی هر آن‌چه از این مدارک و مستندات نیاز داریم را از هوا ظاهر کنیم؟


با رایانش ابری می توانیم!

رایانش ابری شما را به جای نگه‌داری فیزیکی پرونده مستندات یا اسکن آن‌ها در رایانه شخصی خود، قادر به نگه‌داری اطلاعات روی یک سرور راه دور (یعنی ابر) می‌سازد. شما می‌توانید از طریق تلفن همراه هوشمند، تبلت، لپتاپ یا رایانه رومیزی و از هر مکانی که دارای اتصال اینترنت هستید به داده‌های ابری خود دسترسی داشته باشید. برخی از خدمات ابری به شما اجازه اشتراک فایل هم می‌دهند. بنابراین، مثلاً پرستار کودک شما همواره به لیستی به‌روز از شرایط پزشکی کودک شما دسترسی دارد. هم‌چنین، انتقال فایل‌های بزرگ مانند تصاویر پرحجم رادیولوژی نیز از طریق ابر راحت‌تر است.

چگونه از قابلیت ابری سینا استفاده کنیم؟

سامانه یکپارچه نوبت‌دهی آنلاین (سینا) مبتنی بر خدمات رایانش ابری زمین پیاده‌سازی شده است. بدین ترتیب، تمامی کاربرانی که از سینا به هر منظوری استفاده کنند از خدمات رایانش ابری بهره خواهند برد. در واقع، مثلاً زمانی که شما وارد برنامه سینا می‌شوید و نوبت می‌گیرید، اطلاعات این نوبت روی ابر ذخیره می‌شود و از هر مکان و در هر زمان برای شما قابل دانلود است، گویی که این اطلاعات را روی حافظه داخلی رایانه یا تلفن همراه خود ذخیره کرده‌اید. هم‌چنین، هر تغییری که روی یکی از سکوهای دسترسی (وب یا برنامه‌های موبایل اندروید یا iOS) به سینا در اطلاعات خود ایجاد کنید، از سکوهای دیگر نیز به سرعت قابل مشاهده است.

مزایای رایانش ابری برای پزشکان

مزایای استفاده از رایانش ابری واضح و قانع‌کننده هستند. اگر شما یک پزشک یا مسئول پذیرش در بیمارستان هستید، چرا باید گرفتار مسائل فنی خرید و نگه‌داری یک سیستم پیچیده رایانه‌ای شوید؟ اگر پزشک هستید، آیا واقعاً می‌خواهید که منشی‌های شما برای اجرای برنامه‌های آنتی‌ویروس و به‌روزآوری واژه‌پردازها زمان صرف کنند یا نگران از کار افتادن هارد دیسک خود باشند، در حالی که می‌توانید این مسئولیت‌ها را به شخص دیگری بسپارید؟ رایانش ابری شما را قادر به خریدِ تنها خدماتی که می‌خواهید، در زمانی که می‌خواهید می‌کند و هزینه‌های اولیه رایانه‌های گران‌قیمت و لوازم جانبی را کاهش می‌دهد. بدین ترتیب، دیگر در مورد قدیمی شدن تجهیزات خود، مجوزهای گران‌قیمت نرم‌افزارها و دیگر مسائل متداول فناوری اطلاعات مانند امنیت و قابلیت اطمینان سیستم نگرانی نخواهید داشت. از طرفی، شما و منشی‌های شما می‌توانید به سادگی و به صورت امن اطلاعات را از مکان‌های مختلف (مطب، بیمارستان، خانه و هر جایی که به اینترنت دسترسی دارید) به اشتراک بگذارید. هم‌چنین، می‌توانید خدمات اضافی را در هر زمانی که کسب‌وکار شما نیاز دارد اضافه کنید یا خدمات بدون استفاده را حذف کنید. این کار واقعاً سریع و آسان است و دیگر نیازی به انتظار برای خرید و تحویل یک رایانه یا نرم‌افزار جدید و صرف هزینه اولیه برای زیرساخت‌های گران‌قیمت نیست. از طرف دیگر، می‌توانید مقیاس خدمات مورد استفاده خود (تعداد کاربران هم‌زمانی که از این خدمات استفاده می‌کنند) را به سادگی افزایش یا کاهش دهید.

مزایای رایانش ابری به طور خلاصه به شرح زیر هستند: